Molio asla
|
|
4 min
|
|
4 min
Panašu, kad visos archajiškos kultūros savo gyvenamosiose ir visuomeninėse erdvėse turėjo grindis iš žemės. Lietuvoje tai buvo ir tebėra vadinama asla. Kal- bant apie istorinius laikus, kuriuos galima analizuoti ir vertinti, reikėtų pabrėžti, kad tai buvo išskirtinai funkcionalus sprendimas page- rinti gyvenimo kokybę, minimaliai naudojant pastangas ir resursus. Aslos plūkimui buvo naudojamas net ir labai liesas molžemis, o rie- bus molis buvo liesinamas smė- liu, žvyru ir netgi paprasta žeme, praturtinant gausybe organinių priedų, apie kuriuos byloja liau- dies folkloras. Ir viskas – iš kuo artimesnių vietovių, jeigu nebū- davo vietoje. Trumpam pabėgant iš lietuviško konteksto, norisi paminėti, kad kituose kraštuose grindys iš žemės buvo konstruo- jamos taip pat naudojantis vie- tiniais resursais, ir tai ne visada yra molžemis, o, pvz.: tufai (Japo- nija – Tataki technologija) ar kal- kakmenis (Marokas ir Šiaurės Afrika – Tadelakt technologija) ir pan.
XX a. pradžioje molinės grin- dys – molio asla – bylojo apie neturtą, mat tokios grindys nuo vaikščiojimo būdavo duobėtos, nuolat yrančios ir reikalaujančios kasdienės ar dar rimtesnės prie- žiūros. Pagrindinėje namo erdvėje stengtasi įsirengti medines grin- dis, nes ant jų lengviau palaikyti švarą, tvarką, o ir erdvė įgaudavo kitokį estetinį ir socialinį statusą. Nemažai Lietuvos vienkiemių su tokiu statusu sulaukė ir XX a. pabaigos. Viename iš tokių, Aukštaitijoje, PaUtenas krašte, šio straipsnio autoriui teko praleisti vaikystės vasaras.
Molio asla šiandien kvepia prabanga, bet kalba ir apie sąmoningumą. Jau šiame amžiuje atgimusios molinės grindys neša kitokią žinią ir apie jų šeimininką. Esant tokiam gausiam grindų dangos pasirinkimui, molio
asla tapo ne vien prabangos, bet ir sąmoningumo simboliu. O ir pačios grindys – asla – pasikeitė neatpažįs- tamai. Jos – lygios, tvirtos, gražios ir dažnai net sunkiai apibūdinamos. Tai – tikra palaima basoms pėdoms. Be to, šiuolaikinė molio asla ir for- muojama ne ūkiškais, o meniškais ir aukštais biotechnologijos principais. Kiekviena iš jų – neatkartojama, nes kuriama atsižvelgiant į architektūrą, kontekstą, užsakovų viziją bei porei- kius. Mados terminais kalbant, tai yra ir išliks kaip otkutiūras.
O vis dėlto, kaip sukuriama šiuolai- kinė asla, ir kodėl taip sunku atsispirti jos žavesiui ? Dažniausiai šiuolaikinė molio asla yra kuriama ant betonuoto paviršiaus, kuriame įrengta grindinio šildymo sistema. Jau prieš liejant betoną, užfiksuojamas būsimos molio aslos storis. Dažniausiai jis būna 16– 20 mm. Sluoksnis santykinai nedide- lis, bet į jį sutelpa 4–5 skirtingų molio mišinių sluoksniai. Pirmasis – bazinis – yra molio-žvyro bei funkcinių natū- ralių priedų mišinys, kuris sudaro liūto dalį (apie 13–15 mm). Jame galima įmontuoti ir elektrinio šildymo tinklelį, jei nėra šildymo sistemos. Kiti miši- niai, kaip aš vadinu, yra kultūriniai. Jie gaminami iš balto, porcelianinio molio ir marmuro smėlio. Kuo arčiau pabai- gos, tuo smėlis smulkėja, ir paskutinis sluoksnis yra užblizginamas, naudojant metalinę Venecijietiško tipo trintuvę.
Molio aslai visiškai išdžiūvus, pereinama prie kito, taip pat labai svarbaus etapo – jos impregnavimo aliejais ir taurinimo vaško, aliejų ir natūralių dervų mišiniais. Tai atliekama laikantis technologijos, su tam tikromis per- traukomis. Aliejai geriau įsigeria, kai yra pašildomi saugiose talpyklose. Principas toks: kuo daugiau aliejaus sutalpiname į molio aslą, tuo ji tampa atsparesnė mechaniniam ir kitokiam poveikiui. Planuojant darbus, reikia įsivertinti, kad nuo darbų pradžios iki baldų sustatymo praeina apie 2 mėnesiai.
Pradžioje, kokius pusę metų, kol danga bręsta, grindis reikia labiau pasaugoti. Po brendimo laikotarpio tokia danga įgauna didesnį atsparumą mechaniniams poveikiams. Nors asla kartais gali atrodyti lyg marmurinė ar iš akmens, tokio didelio atsparumo, deja, ji neturi. Žmonėms, mėgstantiems palyginimus, galima pasakyti, kad atsparumas smūgiams prilygsta spy- gliuočių medienos grindims su pliusu.
Jausmas vaikštant ir puikus vaizdas dažnai atsiduria prioritetinėse pozici- jose, nes atsiradus pažeidimams dėl nukritusių sunkių daiktų, juos galima užtaisyti, kartais ir nepastebimai. Periodinė priežiūra – tokia pati, kaip aliejuotų ar vaškuotų medinių grindų.
Šiais laikais molio aslos formavimo galimybės yra labai plačios. Spalvai suteikti naudojami mineraliniai ar žemės pigmentai, kurie yra atsparūs UV spinduliams ir suteikia aslai har- moningus atspalvius. Piešiniai ant molio aslos – taip pat dažnas reiškinys, jie kuriami visiškai išdžiūvus paskutiniam aslos sluoksniui. Dažai piešiniams ruošiami iš mineralinių ar žemės pigmentų, vandens ir natūralių priedų. Faktūros ir molio aslos stilistika priklauso nuo meistro ir jo parinktų medžiagų ar jau paruoštų gaminių pasirinkimo ar savo išmonės. Šiais laikais, restauruojant senas sodybas, dažnas užsakovas pageidauja auten- tiškos kaimiškos aslos vaizdo, bet su puikiomis eksploatacinėmis savybė- mis, t. y., kad jas būtų galima plauti ir jos netrupėtų, o ir spalvų koloritas būtų žemiškas. Tokiai kaimiškai aslai atlikti dažniausiai pakanka ir dviejų trijų molio mišinių sluoksnių. Šiuolai- kiniame interjere dažniau dominuoja šviesūs, pilkšvi ir netgi balti atspalviai. Balta molio asla – tikras iššūkis meis- trui. Gavus tokį užsakymą iš origina- lios architektūros kūrybos namų, prieš šešerius metus Lietuvoje gimė pirmoji balta molio asla.
mokytojas. Po dešimtmečio praktikos ir laiko pamokų, siūlyčiau drėgnose patalpose rinktis tvaresnes medžia- gas, pvz. plyteles ar kalkines techni- kas, tokias kaip Tadelakt ar Marmu- rina. Pastebėjome, kad viskas puikiai funkcionuoja ir pasiteisina pas tuos žmones, kurie mėgsta rūpintis ir siste- mingai prižiūrėti aslos paviršius, kurie plauna juos specialiomis priežiūros priemonėmis.
Svarstote apie aslos išsiliejimą?
Mūsų komanda gali jums padėti
Susisiekite su projekto kūrėja +37067350417
Pradžioje, kokius pusę metų, kol danga bręsta, grindis reikia labiau pasaugoti. Po brendimo laikotarpio tokia danga įgauna didesnį atsparumą mechaniniams poveikiams. Nors asla kartais gali atrodyti lyg marmurinė ar iš akmens, tokio didelio atsparumo, deja, ji neturi. Žmonėms, mėgstantiems
Jausmas vaikštant ir puikus vaizdas dažnai atsiduria prioritetinėse pozici- jose, nes atsiradus pažeidimams dėl nukritusių sunkių daiktų, juos galima užtaisyti, kartais ir nepastebimai. Periodinė priežiūra – tokia pati, kaip aliejuotų ar vaškuotų medinių grindų.
Šiais laikais molio aslos formavimo galimybės yra labai plačios. Spalvai suteikti naudojami mineraliniai ar žemės pigmentai, kurie yra atsparūs UV spinduliams ir suteikia aslai har- moningus atspalvius. Piešiniai ant molio aslos – taip pat dažnas reiš-
pan.
XX a. pradžioje molinės grin- dys – molio asla – bylojo apie neturtą, mat tokios grindys nuo vaikščiojimo būdavo duobėtos, nuolat yrančios ir reikalaujančios kasdienės ar dar rimtesnės prie- žiūros. Pagrindinėje namo erdvėje stengtasi įsirengti medines grin- dis, nes ant jų lengviau palaikyti